Jak vzniká paradentóza?
7 listopadu 2023

Co to vůbec paradentóza je?

Paradentóza… je to slovo, které slyšíme poměrně často, jenže - co to vůbec je? Jak se říká, nejlepší je začít od začátku, takže se o překladatelský vtip postaráme hned. Paradentóza je zánětlivé onemocnění podpůrného aparátu zubu, v mnoha případech chronické. Tedy, abych to přeložila do jednoduchých slov: paradentóza je problém, který může svojí nevšimnutostí vést až ke ztrátě zubů.

Mluvit o paradentóze může být trochu strašidelné, ale věřte mi, báječné je to jen do chvíle, než začnou zuby vypadávat jako listí na podzim. Zásadním problémem je, že paradentóza je svým způsobem takový ninjovský nepřítel - tichý, ale smrtící; nebo tak jako moje pes Max, když se snaží přepadnout na obědi z gauče. Ale zpět k paradentóze.

Co se stane, když paradentóza zasáhne?

Podpoříme-li se poznatky z křesla zubaře, pak se mu děje právě to, co bychom raději nechtěli - naše ústa se naplní bakteriemi, které nejsou pro zdraví zubů přátelské. Kde se ty bakterie berou? To je otázka na šest. Představíme-li si, jaké by to bylo, kdybychom nelištili zuby svému mazlíčkovi Maxovi, pak pravděpodobně získáme dostatečně názornou představu. Pokud nenecháte zuby svého psa čištěné a šetrné od bakterií a zubního kamene, pak se jednoduše povede proces, který bychom radši neviděli.

I když péče o zuby svého psa může být obrovskou legrací (nahlédněte na Youtube, pokud tomu nevěříte), paradentóza u lidí už tolik legrační není. Bakterie, které získávají na zubech převahu, způsobují zánět dásní, což je první fáze paradentózy. Je to prostě útok bakterií na zoubky a pokud neuděláme rychle něco pro jejich obranu, může dojít k zanedbatelnosti stavu.

Proč bakterie rostou na zubech?

Odpověď je stejně jednoduchá, jak se moje děti Magdalena a Eliška radují z nové hračky. Bakterie se jednoduše množí v prostředí plném cukru a škrobu. A teď se zamyslete: Co všechno jedeme během dne? Sladkosti, sladké nápoje, chleba, těstoviny, kromě jídla, které by mohli jíst i naši pets... a to všechno bakteriím představuje takovou hostinu, že se z toho téměř rozplývají radostí.

Mimochodem, víte, že ústa jsou domovem pro více než 700 druhů bakterií? Ano, už to slyším, vykracují mi ústní dutinu! Ale nezoufejte, není to tak hrozné, jak se to zdá. Většina těchto bakterií je mírumilovná a dokonce prospěšná. Problém nastává, když se začnou množit ty špatné...

Preventivní opatření proti paradentóze

Teď k věci, na které jste nejspíše čekali. Jak se dá této nepříjemné nemoci předcházet? Neůčastněte se na hostině pro bakterie v ústech, tedy vyhněte se nadměrné konzumaci cukru a škrobu. Pravidelně se dbávejte hygieny úst. Dva krát denně si čistěte zuby alespoň dvě minuty, používejte dentální nit a pravidelně navštěvujte zubaře.

Ale o tomto všem zase napsat velkou knihu. Rozhodně je důležité mít na paměti, že ačkoli některá opatření můžou být považována za ploché, jejich efektivita je ověřena. Například v mém případě chválim, že jsem omezila sladkosti a místo toho sahám po oříšcích a semínkách, které jsou dle mého názoru mnohem chutnější a zdravější.

Léčení paradentózy

Paradentóza může být léčena, ale léčba vyžaduje konzistentní a důslednou péči. Důležitou součástí léčby je profesionální čištění a odstraňování zubního kamene zubařem. To spojuje fyzické odstranění nečistot a bakteriálních depozitů s použitím specializovaných nástrojů. V krajních případech může být nutný chirurgický zákrok, ale to je naštěstí až extrém.

Jestliže si myslíte, že vaše ústa mohou být ohrožena, rozhodně se domluvte se svým zubařem a probrat možnosti léčby. Uvidíte, že když se na tento proces vrhnete s vervou, dokážete překvapivé výsledky.

Paradentóza a její příznaky

Chtěli byste vědět, jak poznat, že již trpíte paradentózou? Příznaky jsou různé, ale některé z nich jsou například: krvácení dásní při čištění nebo jídle, citlivost dásní nebo zubů, otoky a záněty dásní, špatný dech, náhlá změna polohy zubů nebo dokonce jejich vypadávání.

Na závěr bych chtěla podotknout, že stejně jako u mnoha jiných nemocí, i u paradentózy platí, že prevence je vždy lepší než léčba. Věřte mi, že pokud si budete pravidelně dbát na svou ústní hygienu a vyhýbat se nadměrné konzumaci cukru, snížíte riziko vzniku paradentózy na minimum. A pokud již trpíte touto nemocí, nezoufejte. Existuje řada možností léčby a jak jsem již několikrát zmínila, pravidelná návštěva zubaře je v tomto případě nezbytně nutná.