Jak proběhne návštěva dentálního hygienisty: Kompletní průvodce
19 prosince 2023

Úvod do dentální hygieny

Možná to zní divně, ale já mám z návštěv dentální hygienistky vždycky radost. Ano, čtete správně, radost! V dětství mi chodit k zubaři připadalo jako nejhorší noční můra, asi jako většině z nás. A kdo by to byl věřil, že v dospělosti najdu zalíbení v tom nechat si dvakrát do roka "vykuchat" zuby. Ale to je přesně to, přátelé; jde o tu nádhernou čistotu a svěžest, kterou cítíte v ústech po každé návštěvě. Navíc, pokud máte tak skvělou hygienistku jako já, je každá návštěva i příjemným společenským zážitkem.

Ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a o tom, co můžete od dentální hygieny očekávat. Je to jakýsi rituál, který přínáší nejen zdravější dásně a zuby, ale také pocit skvělé péče o sebe samotné. A nemusí to bolet, opravdu ne. Jistě, mám za sebou i méně příjemné zážitky, když jsem například Davidovi (mému manželovi) musela držet za ruku během jeho první návštěvy, protože měl obrovský strach. Ale pochopil, že tyhle pravidelné návštěvy opravdu pomáhají a zuby mu za to poděkovaly. Takže pojďme na to, prozkoumejme, co vlastně dentální hygiena je a proč byste ji neměli vynechávat.

Proč je dentální hygiena důležitá?

Mnoho lidí si myslí, že když si dvakrát denně pořádně vyčistí zuby, jsou na koni. Jenže realita může být trošku jiná. Zuby si čistíme pravidelně, ale stejně jako se snažíme udržet naše tělo v kondici návštěvou fitness centra, i naše ústa potřebují občas "profesionální údržbu". Bakteriální plak se může vytvářet a hromadit na místech, kam se běžná zubní hygiena dostane obtížně nebo vůbec. To pak může vést k zubnímu kazu nebo onemocnění dásní, jako je gingivitida nebo parodontitida, která, věřte mi, není žádná sranda.

Jednou z nejlepších věcí na dentální hygieně je to, že vám hygienistka může ukázat, kde děláte při čištění chyby, nebo na jaká místa si musíte dát větší pozor. A to není všechno! Kvalitní vyčištění odstraní nejen plak a zubní kámen, ale i různé povrchové skvrny od jídla a pití, které mohou vaše zuby zašednout nebo - neříkejme si to jinak - zažloutnout. Také víte, ten pocit, kdy vyjdeš od hygienistky a jazykem hladíš po hladkých zubech? No není to jako malý zázrak?

Co vás čeká na dentální hygieně?

Při první návštěvě se možná budete cítit trošku nervózně, ale nebojte, je to naprosto v pohodě. Hygienistka začne tím, že se s vámi pěkně popovídá o vašich návycích v péči o ústní dutinu. Může se vás zeptat na to, jak často si čistíte zuby, jestli používáte zubní nit a jaké další produkty pro ústní hygienu preferujete. Nejde o to vás zkoušet, spíš jde o sběr důležitých informací, které pomohou při hodnocení vašeho zdravotního stavu ústní dutiny.

Poté přijde na řadu samotné vyšetření. Hygienistka si vezme to své magické zrcátko a sondičku a prohlédne každičký centimetr vaší ústní dutiny. Může přitom přijít na řadu třeba i měření hloubky parodontálních kapes. A pokud si říkáte, co to sakra je, tak vězte, že jde o mezery mezi zubem a dásní, a pokud jsou tyto kapsy hlubší, může to signalizovat začínající problémy s dásněmi. Ale žádný strach, všechno vám hygienistka hezky vysvětlí.

Následuje odstranění zubního kamene a plaku. To se obvykle dělá ultrazvukovým přístrojem, který dokáže tyto nevzhledné a nezdravé usazeniny zbavit. Bývá to trošičku nepříjemné, hlavně pokud máte citlivé dásně, ale stojí to za to. Po této proceduře následuje ještě jemné vyčištění zubních ploch speciální pastou a kartáčkem, díky tomu zuby krásně začnou lesknout. No a na závěr vás čeká aplikace fluoridu, který pomáhá posílit zubní sklovinu a předcházet tak zubnímu kazu.

Příprava před návštěvou dentální hygienistky

Možná si myslíte, že není potřeba se speciálně připravovat na návštěvu dentální hygienistky, ale je pár věcí, které doporučuji udělat. Třeba se poctivě najíst, abyste pak nemuseli bezprostředně po proceduře hltat jídlo - pamatujte, že se po aplikaci fluoridu doporučuje alespoň hodinu nejíst a nepít. Také si pořádně čistěte zuby. Ano, oni vám je stejně vyčistí odborněji, ale je dobré ukázat, že máte péči o zuby zařazenou ve svém denním režimu.

Pitný režim je také důležitý; hydratovaný pacient má slaSvůj oblíbený zubní kartáček byste měli zanechat doma, protože hygienistka vám poskytne speciální ultrazvukový kartáček a různé pomůcky, kterými vaše zuby dokonale vyčistí. Nezapomeňte si ale vzít seznam všech léků, které momentálně užíváte - určité léky mohou ovlivnit vaší ústní zdraví nebo způsobit nějaké komplikace při čištění.

A jestli patříte k těm, kdo si den před návštěvou hygienistky říkají, že si dají trošku víc záležet na čištění, tak vám prozradím malé tajemství - oni to poznají. A nejen to, v době ultrazvukového čištění budete litovat každé sklenice vína či šálku kávy, které jste nadmíru konzumovali. Ano, ty skvrny pak jdou odstranit těžce. No nic, někdy prostě musíme čelit následkům našich rozhodnutí.

Jak si vybrat správnou hygienistku?

Možná si říkáte, že jedna hygienistka je jako druhá, ale opak je pravdou. Výběr správné hygienistky může ovlivnit nejen kvalitu péče, kterou dostanete, ale také vaše celkové vnímání těchto návštěv. Doufám, že nemusím zmiňovat, že se chcete vyhýbat typu hygienistky, která vás při každém dotyku dásně přesvědčuje, že jste na práh pekelných muk. Mám štěstí, že já jsem si našla úžasnou paní, která je nejen odbornice ve svém oboru, ale má i lidský přístup a dokáže mi všechny procedury vždy hezky vysvětlit tak, že se nestresuji.

Když jsem byla poprvé hledat správnou hygienistku, sledovala jsem několik důležitých aspektů: skutečné zkušenosti (a nejen to, co si o sobě píše na stránkách), doporučení od známých a kvalitu recenzí na internetu. Také jsem zvážila její přístupnost a flexibilitu, protože se opravdu nechcete obtěžovat s hygienistkou, která má volný termín až na den kdy je venku třicet stupňů ve stínu a vy jste plánovali odpoledne u vody.

Jestli máte strach z bolesti, nesmírně se hodí hygienistka, která má šetrný přístup a je ochotná použít místní anestezii, pokud je to třeba. A jedno malé tajemství - pokud vám hygienistka na začátku nabídne sluchátka s relaxační hudbou, víte, že jste na správném místě. Hudba skvěle odvádí pozornost od toho, co se děje kolem vás. A přiznejme si, kdo by neposlouchal raději svůj oblíbený playlist, než ten nekonečný zvuk škrábání?

Skloubení osobních preferencí s odborností a lidským přístupem hygienistky může vaši návštěvu proměnit v zážitek, na který se budete těšit. Nebo aspoň v zážitek, při kterém nebude krve a slz, to vám slibuji.

Bělení zubů - ano nebo ne?

Jakmile vyřešíte všechny ty zubní kameny a plaky, možná vás napadne otázka, co takhle trochu zesvětlit úsměv? Jestli jsem se někdy pustila do bělení zubů? Hele, jasně že ano. A kdyby mi to někdo nabídl, tak asi zase skočím do toho. Ale musím říct, že je to proces, který byste měli opravdu zvážit a konzultovat s odborníky. Bělení zubů není pro každého a hlavně to není věc, kterou byste měli brát na lehkou váhu.

Bělení zubů může být skvělým způsobem, jak oživit váš úsměv, ale není stále bezpečné pro všechny. Zuby mají tendenci být po bělení citlivější, a to může být docela nepříjemné. A věřte mi, pokud jste typ, kterému i šťouchání do dásní dokáže vykouzlit slzy v očích, pak byste si měli o této proceduře dvakrát promluvit s vaší hygienistkou. Navíc, pokud trpíte na parodontitidu nebo máte poško