První pomoc při ulomeném zubu: Efektivní kroky pro jeho záchranu
15 prosince 2023

První pomoc při ulomeném zubu

Víme, že život nepíše pohádky, a tak může dojít k situaci, kdy nám naprosto nečekaně ulomí kousek zubu. Třeba při nějaké sportovní aktivitě nebo když na něco kousneme a ono to není tak křupavé, jako bychom si představovali. To je pořádný šok, viďte? Já osobně jsem se s tím potýkala, když jsem si myslela, že oříšek bude super měkký, ale on byl jako kámen! No a co dál? Nejdůležitější je zachovat klid, protože panika nikdy nikomu nepomohla, a už vůbec ne našim zubům. Okamžitě vyhledejte kousek zubu, pokud je možné jej najít. Já jsem svůj našla vedle ořechu, co mi to způsobil, a uložte jej do mléka nebo do fyzologického roztoku. Kdyby náhodou mléko chybělo, stačí klidně slina. Zní to trochu nechutně, vím, ale vaše sliny pomohou udržet fragment zubu ve vhodném prostředí. Pak samozřejmě hned běžte k zubaři. Nenechte si to na později, i když to nemusí bolet, může dojít k infekci nebo jiným komplikacím. A pokud tohle bohužel zažijete, nebojte se. Nejste v tom sami a zubaři už viděli opravdu všechno.

Jak na to, když nemůžete ihned k zubaři?

A už jsme u toho! Teď přijde ta chvíle, kdy budete muset vydržet trošku na vlastní pěst. Což neznamená, že si máte sednout doma s lahví whisky, jako byste hráli ve filmu o divokém západě! Ne, naopak. Udržujte postižené místo čisté a vyhýbejte se pokusům o nějaké domácí opravy. Klidně si dejte paralen na bolest, pokud je to potřeba. Jezte na opačné straně, abyste zub nezatěžovali, a vyhýbejte se studeným nebo horkým nápojům a pokrmům, které by mohly způsobit citlivost nebo bolest. Máte-li dostupnou sterilní gázu, klidně ji aplikujte na postižené místo, když krvácíte. A pokud je bolest opravdu silná, nechte si poradit v lékárně, jaký analgetikum si můžete vzít, abyste zbytečně netrpěli. Pamatujte, že dočasná úleva nenahrazuje návštěvu u zubaře, ale může zmírnit případnou bolest a úzkost.

Běh na zubařské pohotovosti

Pokud je situace vážná nebo se vyskytnou větší komplikace, jako když ulomený kousek zubu způsobí pořádný bolšting, je běh na zubařskou pohotovost nevyhnutelný. V Plzni máme naštěstí i zubařské pohotovosti, takže není třeba čekat až do rána. Jak jsem ale zmiňovala, co není potřeba odkládat, neodkládejte. Nejen kvůli bolesti, ale i proto, že čím dřív se dostanete k odborníku, tím je větší šance na úspěšné osetření. A tip pro vás: mějte vždycky při ruce kontakty na svého zubaře nebo na zubařskou pohotovost, protože nikdy nevíte, kdy tohle budete potřebovat. A v případě, že na pohotovost jedete, nezapomeňte si vzít s sebou všechny kousky zubu, které jste našli.

Prevence je základ

No a jak už to tak bývá, co sotva opravíme, chceme předejít tomu, aby se to zase pokazilo, že? Proto je prevence klíčová. Pravidelná návštěva zubaře pro kontrolu, používání vhodného kartáčku, nehovoře o mezizubních kartáčcích nebo dentální nitě, jsou základy, kterými lze předejít mnoha zubním neštěstím. Dokonce existují sportovní chrániče na zuby, pokud vykonáváte nějaký kontaktní sport, který by mohl vaše zuby ohrozit. A pořádně si dejte pozor na tvrdé potraviny, jako jsou oříšky nebo led. Ano, já se poučila! A naučila jsem se i na jablka raději používat nůž než je kousat přímo. Takže pamatujte, raději předejít než léčit!

Když návštěva u zubaře je neodkladná

Určité situace prostě neumožňují otálení. Pokud dojde k ulomení části zubu, je neodkladná návštěva u zubaře naprosto nezbytná. Může to znamenat rozdíl mezi záchranou zubu a jeho ztrátou. A nejsem si jistá, že byste chtěli vypadat jako pirát z pohádky, s chybějícím zubem, že? I když ano, i pirátům může být fajn, ale skutečnost je taková, že nic nenahradí vaše vlastní zuby. Zubař dokáže poškozený zub ošetřit, aplikovat dočasnou plombu nebo dokonce zabezpečit ulomený kousek, aby se dal znovu připevnit. Nezapomeňte, že zubní lékaři jsou vaši přátelé - možná to nejsou ti, se kterými byste chtěli strávit víkend, ale jsou to ti, kdo vám zachrání váš úsměv, až budete v nouzi.

Domácí léčba - mýtus vs. realita

Jste jako já, když jsem našla v kuchyni zázračné léky na všechno možné? No, první instinkt může být sahnout po lidových radách, kterých je na internetu víc než dost. Ale opět, bez paniky. Co se týče zubů, domácí prostředky opravdu nejsou cesta! Můžete vidět různé 'nápady' jako je aplikace česneku nebo propolisu na postižený zub, ale důležité je si uvědomit, že tím můžete spíš uškodit než pomoci. I když některé přírodní produkty mají protizánětlivé a antiseptické účinky, mohou také podráždit a zhoršit situaci. Není nad odborného zubaře a jeho znalosti a zručnosti. Pamatujte, že Google je skvělý, ale nevystudovaný zubař.

Lékařské ošetření a co vás čeká u zubaře

Aha, tak už jste u zubaře. No a teď? No čeká vás vyšetření, které určí, jak velký je problém a jaké bude další ošetření. Zubař se podívá, jestli je potřeba udělat rentgen, aby zjistil, jak hluboké je poškození. Možná bude potřeba postižený zub opravit zhotovením nové plomby nebo se použije důmyslná technika zvaná bonding, která dokáže přirozeně zrestaurovat tvar zubu. Někdy může být potřebné vytvořit korunku plnou ústa - pro přední zuby, abyste mohli opět plnými doušky se smát bez obav. A jestli jste si mysleli, že jen tak něco zaženete můj úsměv, tak jste na omylu. Věřím, že můžeme vše přežít s grácií a špetkou humoru. A u zubaře si připadám někdy jako na výletě - sice trochu nervózním, ale vždycky s úlevou, když je vše za mnou.

Co dělat po ošetření zubu?

Tak a máte to za sebou. Ale co teď? Po ošetření může být postižený zub citlivý, takže doporučuji jemnou péči a stravu. Nezkažte si úspěch příliš rychlým návratem k tvrdým stejkům, viďte? Důležité je postupovat podle pokynů vašeho zubaře, co se týče čištění a péče o zub. Možná dostanete i zvláštní provizorní zubní pastu, která podporuje hojení. A v žádném případě se nevzdávejte pravidelného čištění zubů a nitě, i když se to může zdát trochu citlivější. Po nějaké době by se vaše ústa měla vrátit do normálního režimu a vy můžete začít opět žít svůj život bez strachu, že při prvním soustu něčeho chutného skončíte jako na začátku.

Monitoring stavu zubu a pravidelné kontroly

A teď, co je velice důležité a často opomíjené - po ošetření musíte dbát na pravidelné kontroly vašich zoubků. Já si raději připomínám schůzky v telefonu, abych na nic nezapomněla. Je to jako s autem, které pravidelně posíláte na servis, abyste předešli větším problémům. Stejně tak je potřeba i vašim zoubkám dopřát ten servis v podobě kontroly. Zubař nejenže zkontroluje, zda je vše v pořádku s tímto konkrétním zubem, ale také zjistí, jestli nejsou v puse nějaké další skryté potíže. A jestli patříte k těm, co se zubařů bojí, pamatujte, že nejhorší je už za vámi a teď už je to jen o kontrolách.

Zvládli jste to a co dál?

A voilà! Jste na konci naší zubaté odysseje. Máte své zoubky zpátky v pořádku, ani jeden vás nebolí, a můžete beze strachu hryzat do jablka (řezaného nožem, ne zapoměňte). Jen si pamatujte na všechna doporučení, která jsem zmiňovala - prevence, pravidelné čištění, kontroly u zubaře a žádné paniky. Pokud se něco stane, znáte postup. A život je krásný, dokud máte svůj úsměv na tváři. Tak si ho pěkně hlídejte, ať vás nerozhází žádná neočekávaná oříšková překážka. Společně to zvládneme a zuby budeme mít jako perličky!